آیا با انواع نیدل آشنا شدید؟

نیدل در واقع قسمت فلزی شکل سرنگ که برای تزریقات استفاده میشود.نیدل از سه بخش تشکیل شده که شامل” نوک سرسوزن ” که به صورت مورب بریده شده و تیز می‌باشد،” ساقه یا تنه سرسوزن” و” قسمت پلاستیکی هاب یا دهانه” که به سرنگ متصل می‌شود و یک درپوش هم روی سوزن قرار می‌گیرد. میان سوزن خالیست تا مواد تزریقی به راحتی از داخل آن عبور کند.  نیدل یا سرسوزن انواع مختلفی دارد که کاربردهای آن نیز متفاوت می‌باشد. از نیدل برای خونگیری یا تزریق دارو یا نمونه گیری و… استفاده می‌شود. نیدل‌ها طبق استاندارد تولید شده و لازم است که تاییدیه وزارت بهداشت را حتماً دارا باشند. نیدل یه سرسوزن دارای شماره یا اصطلاحا گیج‌های مختلفی می‌باشد. رنگ گیج‌ها متفاوت بوده و هر گیج شامل چند طول مختلف نیز می‌باشد. بنابراین از طریق رنگ بندی نیدل‌ها به راحتی قابل تشخیص هستند.

به عنوان مثال برای تزریقات زیبایی و درمانی سر و صورت از نیدل گیج های مختلف استفاده میشود. برای مزوتراپی سر و صورت عموماً از گیج ۳۰ و ۳۱ با طول ۴ استفاده می‌شود. برای تزریقات نواحی مختلف صورت هم با توجه به ناحیه مورد تزریق و نوع درمان گیج های ۱۸ تا ۲۹ مورد استفاده قرار می گیرد.

گیج و قطر دهانه سرسوزن رابطه عکس دارد، یعنی هر چقدر نوک سوزن درشت‌تر باشد شماره گیج آن کوچکتر است. انتخاب گیج نیدل در واقع بسته به نیاز و استفاده نیدل می‌باشد که نیاز به چه نوع تزریقی دارد.

ضخیم‌ترین گیج نیدل ۱.۶۰ میلیمتر و نازک‌ترین قطر نیدل ۰/۲۳ می‌باشد. کسانی که از نیدل برای تزریق استفاده می‌کنند باید به این نکته توجه داشته باشند که کدام نیدل برای چه استفاده‌ای مناسب‌تر است.در واقع هر چقدر قطر سرسوزن بزرگتر باشد تزریق نیز دردآورتر خواهد بود. پس با توجه به نوع تزریق یا نمونه گیری مناسب‌ترین گیج انتخاب می‌شود.طول سرسوزن برحسب میلیمتر اندازه‌گیری می‌شود. نیدل‌های دارای طول کوتاه‌تر برای تزریق‌های زیر پوستی و وریدی و نیدل‌های دارای طول بیشتر برای تزریقات عضلانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین عواملی مثل : غلظت داروی تزریقی –  ناحیه مورد تزریق –   ضخامت پوست محل تزریق –  حجم عضله بیمار

نکته حائز اهمیت در رابطه با استفاده از نیدل معدوم کردن آن پس از استفاده است. به دلیل شیوع انواع بیماریها و ویروسها و همچنین ایمنی ازدیاد زباله گردها و در معرض خط قرار گرفتن سلامتیشان، باید پس از استفاده از سرسوزن درپوش پلاستیکی آن را بسته و سپس به سطل سیفتی باکس انتقال دهید تا به روش صحیح امحا شود.

نیدل

نیدل

توجه : مراکز و کلینیک ها و بیمارستان هایی که از سطل سیفتی باکس استفاده میکنند حتما برای امحا سطل با مراکزی که عهده دار این مسئولیت هستند قرارداد بسته و پس از پر شدن سطل سیفتی باکس آن را تحویل دهند.برای تزریق های عضلانی سرنگ با زاویه 90 درجه روی بدن قرار میگیرد سرنگ برای تزریق های زیر پوستی با زاویه 45 تا 90 درجه قرار میگیرد، برای تزریق های سطحی یا پوست بیرونی نیز سرنگ با زاویه 10 تا 15 درجه قرار میگیرد.

طول سرسوزن چگونه انتخاب میشود؟

طول سرسوزن براساس قطر داخلی آن انتخاب می شود. پرکاربردترین سایز نیدل شماره21  است که برای تزریقات استفاده می شود. برای تزریق خون از سایز16 و 17 استفاده میشود. برای تزریقات عضلانی از نیدل های شماره 20 و 23 با توجه به غلظت ماده ی تزریقی استفاده میکنند. تزریقات زیرجلدی از نیدل گیج 16 استفاده می شود. نیدل های با طول کوتاه تر برای  تزریقات سیاهرگی مناسب است.

برای تهیه انواع نیدل و سرسوزن و دریافت مشاوره میتوانید با شرکت تجهیرات پزشکی خرم طب در ارتباط باشید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *